Dějiny tenisu ve Staňkově:

            Ze sportu na Staňkovsku si zasluhuje pozornost tenis. Je to jeden ze sportů, který přežil do současnosti.

            Na jaře v roce 1931 bylo vybudováno na poli K. Trnky za zahradami MUDr. Egera a V. Leitla sportovní hřiště, které bylo zdárným podkladem pro rozvíjení sportu ve Staňkově. Slavnostní otevření hřiště bylo uspořádáno 24. května 1931. V těchto prostorách byla vyčleněna plocha pro tenisový dvorec v jehož blízkosti byla dřevěná bouda pro potřebu hráčů. Tento dvorec byl v blízkosti místa, kde bývalo hokejové hřiště, které v současné době již neexistuje.

            Třicátá léta zanechala znatelné stopy také na sportovní činnosti ve Staňkově. Na majetek klubu (hřiště) byla uvalena soudní dražba a hrozila jeho ztráta. 11. května 1939 u Kozinů patnáct nadšenců založilo nový klub SK Staňkov. Majitelem hřiště se stala obec, která hřiště odkoupila v soudní dražbě, konané 30. června 1939. Zásluhou vedení klubu, bylo sportovní hřiště zachráněno a přebudováno i hřiště tenisové. Tím byla zajištěna další existence tenisu ve Staňkově.

            Tenisové dvorce současné se začaly budovat v šedesátých létech minulého století. Hlavní a také největší zásluhu na vybudování nových tenisových dvorců má Láďa Kupka (samozřejmě vedle dalších členů tenisového oddílu). Do prostorů dvorců byly naveženy příslušné vrstvy materiálů, aby dvorce funkčně vyhovovaly provozu. Vozilo se velké množství škváry ze staňkovské cihelny a šamotky. Hlavní vrstva antuky se vozila z cihelny Staňkov i ze Stodské cihelny. Na mletí antuky, které bylo třeba velké množství, se organizovaly brigády do cihelny. Byly postaveny dva dvorce dobře orientované (sever - jih). Později se vybudoval i třetí dvorec, který vzhledem k danému místu už nebyl vhodně orientován (východ - západ). Tenisový oddíl má tedy v současné době tři tenisové kurty.

            Ryba, zahrada a tenisový kurt nemůže být bez vody. Voda pro tyto tenisové dvorce byla čerpána ze studně stávající bytovky na hřišti. S vodou se ale muselo šetřit. Vody bylo nedostatek. Věčně žíznivé kurty se musely dostatečně napojit, což podstatně omezovalo kapacitu studně. Proto členové tenisového oddílu spolu s hlavním výborem (TJ Staňkov, nebo Tatran Staňkov) rozhodli, že se přivede voda z řeky Radbuzy a tím se vyřeší stříkání hřiště i tenisových dvorců.

            Akce nebyla jednoduchá. V těsné blízkosti řeky se vybudoval zděný objekt pro čerpací zařízení. Byl proveden výkop pro položení přívodního kabelu a příslušné trubky na vodu. Výkop od tenisových kurtů k řece byl dlouhý více než 200 m. Byly provedeny odbočky pro postřik fotbalového hřiště.

            Opět to byly stovky hodin práce, ale s úspěšným závěrem. Problém vody byl vyřešen. Pracovní brigády se prováděly už jen na udržování kurtů, trhání travičky na okraji dvorců, válcování a další úpravy povrchu dvorců. Na tuto práci dohlížel v tehdejší době pan dentista Jaroslav Němeček s přísností a zároveň s obětavostí sobě  vlastní. Díky jemu, technický stav dvorců byl vždy výborný. Byla dodržována zásada: Kdo na kurtech nepracuje - na kurtech nehraje.

 

Staňkovší tenisté od počátku činnosti:

MUŽI:

Klement Franšek, Klement Jan, Slovák Míra, Kupka Láďa, Steinbach Jirka, Bernášek, Holub, Polívka Jaromír, Cenefels Maxa, Steinbach Václav, Němeček Jaroslav, Fichtl Karel st., Strádal, Poslední Mila, Jirotka Jarda, Adamovič Dušan, Kohout Míra, Fanfule Vašek, Mestl Vašek, Poslední Jirka, Toupal Karel, Fichtl Karel ml., Štengl Milan, Rada Mirek, Cenefels Petr, Mandík Karel, Havlík Vlasta, Kaas Jarda, Pavlík Josef, Kadlec Karel, Bešta Míra, Fait Václav, Zídek Milan, Vacík Jan.

ŽENY:

Slováková Věra, Kupková Hermína, Strádalová, Polívková Staňa, Jirotková Eva, Steinbachová Radka, Škopková Alena, Havlíková Jana, Havlíková Zuzana, Kadlecová Anna, Vacíková Jana.

 

VYPRACOVAL ING. VÁCLAV MESTL

 

 

Staňkovští tenisté (současnosti i minulosti):

Seznam bude doplňován (v závislosti na získaných informacích):

Jaroslav Němeček, Karel Toupal, Jaroslav Kaas, Eduard Koutenský, Vlastimil Havlík, Ivan Říha, Jindřich Kaas, Vojtěch Kaas, Cilka Wohlmutová, Jan Vacík ml., Martin Vacík, Anna Kadlecová, Karel Kadlec, Josef Pavlík, Alena Trnková, Dušan Duffek, Boris Duffek, Petr Cenefels, Petr Mlnařík, Radek Klukan, Petr Smazal, Luboš Fait, Petra Pitipáčová (Topinková), Vilém Janouškovec, Petr Mandík, Karel Mandík, Karel Mandík st., Vojtěch Němec, Jiří Varta, Zdeněk Nový, Karel Malík, Jan Vacík, Ladislav Žáček, Jitka Beránková, Milan Zídek, Miroslav Rada, Milan Štengl, Ladislav Štěpán,  a další ...